1 Luboński Bieg Niepodległości

1 Luboński Bieg Niepodległości – 11.11.2011 r.

Początki…

Pomysłodawcą biegu ulicznego w Luboniu jest  Emil Czaja. Podczas jednej z rozmów w lutym 2011 roku podzielił się swoim pomysłem z Adamem Chudzickim, który uznał tę idee za świetny pomysł.  Inny kolega Emila -Łukaszem Schmidtke, także  wyrazili zainteresowanie tą koncepcją.

Początkowo miał to być mały bieg na 10km dla ok 200 osób z bazą na Orliku Szkoły Podstawowej nr 4 im. profesora Adama Wodziczki w Luboniu. Wybraliśmy datę 11 listopada – ta data była „pusta” jeżeli chodzi o imprezę biegową z prawdziwego zdarzenia w Wielkopolsce. Oprócz pomysłu i dobrych chęci, niewiele wiedzieliśmy o tym na czym polega organizacja zawodów sportowych. Na początku sierpnia złożyliśmy w Urzędzie Miasta Luboń wstępny projekt organizacji Lubońskiego Biegu Niepodległości. Aktualny Burmistrz Miasta Luboń pan Dariusz Szmyt wyraził się pochlebnie o projekcie, sugerując bazę imprezy na nowo powstałej Hali Lubońskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji. Z racji braku statusu prawnego ( pismo złożyliśmy jako nieformalna grupa „Lubońscy Biegacze”) pierwsza edycja odbyła się pod egidą Losiru, z zachowaniem decyzyjności dla pomysłodawców biegu.  W międzyczasie zaczynało się kształtować środowisko biegaczy w  Lubonia, za które odpowiadali Jakub Mączkowiak, Sławomir Budziszewski,  Mieczysław Gauza, Łukasz Kubiak i Radosław Matuszak.

Z początkiem września ruszyły zapisy- liczyliśmy na ok. 250 biegaczy. Trasa biegu została wytyczona na trzech pętlach dających łącznie 10km, nie posiadała atestu. W pakiecie każdy uczestnik otrzymał biało-czerwoną opaskę na głowę. Budżet biegu był skromny, nie mieliśmy sponsorów, a do przeprowadzenia imprezy było mało czasu. Mimo trudności finansowych bieg odbył się i ukończyła go 326 uczestników. Dzisiaj te liczby   nie robią na nikim wrażenia, ale w tamtym okresie był to bardzo dobry wynik jak na debiut.

Jako organizatorzy ogromnie cieszyliśmy się że w  przeciągu kilku miesięcy to co było marzeniami stało się rzeczywistością. W 2011 roku debiutowały oprócz Nas takie imprezy jak Chyża Dziesiątka czy Dycha Drzymały, co zapowiadało zbliżający się biegowy boom w Polsce.  Wiedzieliśmy, że także impreza ma w sobie duży potencjał  :)

 
Autor tekstu: A. C.

Autor zdjęć: Maciej Wosik – dziękujemy za zgodę na udostępnienie.

 

Wyniki Kobiet LBN1                            Wyniki Mężczyzn LBN1