4 Luboński Bieg Niepodległości

4 Luboński Bieg Niepodległości – 11.11.2014 r.
Czwarty bieg niósł z sobą kilka ważnych zmian.

Przede wszystkim znacznie zmodyfikowaliśmy przebieg trasy. Głównym powodem była ilość zgód z różnego rodzaju urzędów ( Zarządcy Dróg, organy Policji itp) którą generowała stara trasa.  Łącznie na jej akceptacje potrzebowaliśmy zgody z aż 8 wspomnianych podmiotów. Wytyczając nową trasę udało się zmniejszyć wspomnianą liczbą do 5 instytucji , wprowadzić dodatkowe śluzy komunikacyjne oraz co najważniejsze z punktu widzenia uczestnika: wyeliminować jeden w podbiegów w końcowym etapie trasy (ul. Przy Autostradzie) i poszerzyć strefę mety przenosząc ją na ulicę Westerplatte. Oczywiście nie wszystko mogło być kolorowo- pomimo wielu pomiarów za pomocą GPS itp. podczas finalnej atestyzacji trasy okazało się że brakuje ok 120 metrów do pełnych 10 km – stąd trzeba było dodać tzw „agrafkę” w okolicach 7 km :(

Na nowej trasie debiutował nasz nowy pomysł – konkurs „Mistrz Kibicowania” przeznaczony dla Szkół Podstawowych Miasta Luboń. Szkoły miały za zadanie stawić się w wyznaczonych punktach na trasie i dopingować uczesników – walcząć tym samym o nagrody w postacie bonów na sprzęt sportowy oraz drukarkę cyfrowa ufundowaną przez  naszego stałego sponsora firmę OKI. Pierwszym zwycięzcom została Szkoła Podstawowa nr. 1 im. bł. Edmunda Bojanowskiego.
4 LBN to też nowe rekordy sportowe. Wśród Panów po fantastycznym biegu zwycięzcom został Tomasz Szymkowiak z czasem 30:35, pokonując drugiego na mecie Damiana Kabata o 6 sekund. Wśród Pań wracająca do wielkiego biegania Monika Stefanowicz  wynikiem 34:31 zdeklasowała konkurencje wygrywając o cztery i pół minuty nad drugą zawodniczką. To największa różnica w historii  i raczej nie prędko ten rezultat będzie poprawiony.

Zmianie uległa także godzina startu – wedle sugestii uczestników przenieśliśmy ją na symboliczną 11:11.  Tuż przed startem wysłuchaliśmy całego „Mazurka Dąbrowskiego”

Nie obyło się też bez problemów z naszej strony: w momencie rozpoczęcia zapisów mieliśmy problemy z przeciążeniem serwerów. Z kolei tuż po starcie biegu nie odpalił samochód z zegarem – utrudniając start uczestnikom.  Jak to mówią na błędach człowiek się uczy.

Bieg ukończyło 1501 biegaczy, co było nowym rekordem frekwencji. Do tej liczby trzeba jeszcze dodać ok 150 uczestników rywalizacji w zawodach dla najmłodszych o nazwie: „Mały Patriota” zorganizowanych w ramach Biegu Niepodległości. Z przyczyn logistycznych impreza odbyła się w weekend przed biegiem na Wzgórzu Jana  Pawła II w Luboniu.

 

Autor tekstu: A. C.
Autorzy zdjęć: Artur Napierała, Tomasz Nowacki – dziękujemy za zgodę na udostępnienie.
Oficjalny film z biegu autorstwa firmy Sportowa Zgora:

 

 

Wyniki 4 LBN Kobiet i Mężczyzn